- 1998 Governor General's Awards
The winners of the 1998 Governor General's Literary Awards were announced by
Jean-Louis Roux , Chairman, andShirley L. Thomson , Director of the Canada Council for the Arts on November 17th in Ottawa. Each winner received a cheque for $10,000.English Language
Fiction
Winner:
*Diane Schoemperlen , "Forms of Devotion"Other Finalists:
*Lynn Coady , "Strange Heaven"
*Barbara Gowdy , "The White Bone "
*Wayne Johnston, "The Colony of Unrequited Dreams "
*Kerri Sakamoto , "The Electrical Field"Poetry
Winner:
*Stephanie Bolster , "White Stone: The Alice Poems"Other Finalists:
*Louise Bernice Halfe , "Blue Marrow"
*Michael Ondaatje , "Handwriting"
*Lisa Robertson, "Debbie: An Epic"
*Kathy Shaidle , "Lobotomy Magnificat"Drama
Winner:
*Djanet Sears , "Harlem Duet"Other Finalists:
*Bruce McManus , "Selkirk Avenue"
*Richard Sanger , "Not Spain"
*Sandra Shamas , "Sandra Shamas: A Trilogy of Performances"
*David Young, "Inexpressible Island"Nonfiction
Winner:
*David Adams Richards , "Lines on the Water - A Fisherman's Life on the Miramichi"Other Finalists:
*Wayne Grady, "The Quiet Limit of the World - A Journey to the North Pole to Investigate Global Warming"
*Charlotte Gray, "Mrs. King - The Life and Times of Isabel Mackenzie King"
*Judy Schultz , "Mamie's Children - Three Generations of Prairie Women"
*Rudy Wiebe andYvonne Johnson , "Stolen Life - The Journey of a Cree Woman"Children's Literature - Text
Winner:
*Janet Lunn , "The Hollow Tree"Other Finalists:
*Gayle Friesen , "Janey's Girl"
*Julie Johnston , "The Only Outcast"
*Janet McNaughton , "Make or Break Spring"
*Sarah Withrow , "Bat Summer"Children's Literature - Illustration
Winner:
*Kady MacDonald Denton , "A Child's Treasury of Nursery Rhymes"Other Finalists:
*Victor Bosson , "The Fox's Kettle"
*Harvey Chan , "Music for the Tsar of the Sea"
*Zhong-Yang Huang , "The Great Race"
*Stéphane Jorisch , "The Village of a Hundred Smiles and Other Stories"Translation (from French to English)
Winner:
*Sheila Fischman , "Bambi and Me"Other Finalists:
*Arnold Bennett, "Voltaire's Man in America"
*David Homel , "The Second Fiddle"
*Daniel Sloate , "Aknos and Other Poems"French Language
Fiction
Winner:
*Christiane Frenette , "La Terre ferme"Other Finalists:
*Marie-Célie Agnant , "Le Silence comme le sang"
*Madeleine Gagnon , "Le Deuil du soleil"
*Nancy Huston , "L'Empreinte de l'ange"
*Pierre Samson , "Un garçon de compagnie"Poetry
Winner:
*Suzanne Jacob , "La Part de feu preceded by Le Deuil de la rancune"Other Finalists:
*Hugues Corriveau , "Le Livre du frère"
*Hélène Dorion , "Les Murs de la grotte"
*Christine Richard , "L'Eau des oiseaux"
*Michel van Schendel , "Bitumes"Drama
Winner:
*François Archambault , "15 secondes"Other Finalists:
*Serge Boucher , "Motel Hélène"
*Olivier Choinière , "Le Bain des raines"
*Carole Fréchette , "La Peau d'Élisa"
*Suzanne Lebeau , "L'Ogrelet"Nonfiction
Winner:
*Pierre Nepveu , "Intérieurs du Nouveau Monde : Essais sur les littératures du Québec et des Amériques"Other Finalists:
*Chantal Bouchard , "La Langue et le Nombril : Histoire d'une obsession québécoise"
*Marcel Olscamp , "Le Fils du notaire Jacques Ferron 1921-1949 : Genèse intellectuelle d'un écrivain"
*Régine Robin , "Le Golem de l'écriture : De l'autofiction au Cybersoi"
*Patricia Smart , "Les Femmes du Refus global"Children's Literature -- Text
Winner:
*Angèle Delaunois , "Variations sur un même &laqno;t'aime»"Other Finalists:
*Guy Dessureault , "Lettre de Chine"
*Daniel Mativat , "Terreur sur la Windigo"
*Danielle Rochette , "La Fugue d'Antoine"
*Hélène Vachon , "Le Cinéma de Somerset"Children's Literature -- Illustration
Winner:
*Pierre Pratt , "Monsieur Ilétaitunefois"Other Finalists:
*Stéphane Poulin , "Petit zizi"
*Alain Reno , "Un tartare pour le bonhomme Sept Heures"
*Yayo , "Le Chasseur d'arc-en-ciel"Translation (English to French)
Winner:
*Charlotte Melançon , "Les Sources du moi - La Formation de l'identité moderne"Other Finalists:
*Paule Noyart , "Leonard Cohen - Le Canadien errant"
*Hélène Rioux , "Self"
Wikimedia Foundation. 2010.