- Poland at the 1980 Summer Olympics
Infobox Olympics Poland
games=1980 Summer
competitors=320
sports=
flagbearer=Czesław Kwieciński
gold=3
silver=14
bronze=15
total=32
rank=10Poland competed at the1980 Summer Olympics inMoscow , USSR.Medalists
Poland finished in tenth position in the final medal rankings, with three gold medals and 32 medals overall.
Gold
* Bronisław Malinowski — Athletics, Men's 3000 m Steeplechase
*
Władysław Kozakiewicz — Athletics, Men's Pole Vault*
Jan Kowalczyk — Equestrian, Jumping Individualilver
*
Leszek Dunecki ,Zenon Licznerski ,Marian Woronin , andKrzysztof Zwoliwski — Athletics, Men's 4x100 m Relay*
Jacek Wszola — Athletics, Men's High Jump*
Tadeusz Ślusarski — Athletics, Men's Pole Vault*
Urszula Kielan — Athletics, Women's High Jump*
Paweł Skrzecz — Boxing, Men's Light Heavyweight*
Czesław Lang — Cycling, Men's Individual Road Race*
Janusz Bobik ,Wiesław Hartman ,Jan Kowalczyk , andMarian Kozicki — Equestrian, Jumping Team*
Piotr Jablkowski ,Andrzej Lis ,Mariusz Strzalka , andLeszek Swornowski — Fencing, Men's Épée Team*
Małgorzata Dłużewska andCzeslawa Koscianska — Rowing, Women's Coxless Pairs*
Andrzej Supron — Wrestling, Men's Greco-Roman Lightweight*
Jan Dołgowicz — Wrestling, Men's Greco-Roman Middleweight*
Roman Bierla — Wrestling, Men's Greco-Roman Heavyweight*
Władysław Stecyk — Wrestling, Men's Freestyle FlyweightBronze
*
Lucyna Langer — Athletics, Women's 100 m Hurdles*
Krzysztof Kosedowski — Boxing, Men's Featherweight*
Kazimierz Adach — Boxing, Men's Lightweight*
Kazimierz Szczerba — Boxing, Men's Welterweight*
Jerzy Rybicki — Boxing, Men's Middleweight*
Lech Koziejowski ,Adam Robak ,Marian Sypniewski , andBogusław Zych — Fencing, Men's Foil Team*
Barbara Wysoczawska — Fencing, Women's Foil Individual*
Janusz Pawłowski — Judo, Men's Half Lightweight (65 kg)*
Ryszard Kubiak ,Grzegorz Nowak ,Ryszard Stadniuk ,Grzegorz Stellak , andAdam Tomasiak — Rowing, Men's Coxed Fours*
Agnieszka Czopek — Swimming, Women's 400 m Individual Medley*
Tadeusz Demborczyk — Weightlifting, Men's Bantamweight*
Marek Seweryn — Weightlifting, Men's Featherweight*
Tadeusz Rutkowski — Weightlifting, Men's Super Heavyweight*
Aleksander Cichon — Wrestling, Freestyle Light Heavyweight*
Adam Sandurski — Wrestling, Men's Freestyle Super HeavyweightResults by event
=Archery=Poland entered two women and one man in its third appearance in Olympic archery.
Women's Individual Competition:
*Maria Szeliga — 2365 points (→ 7th place)
*Jadwiga Wilejto — 2328 points (→ 11th place)Men's Individual Competition:
*Krzysztof Wlosik — 2410 points (→ 10th place)Men's Marathon
*Zbigniew Pierzynka :* Final — 2:20:03 (→ 26th place)*
Ryszard Marczak :* Final — did not finish (→ no ranking)*
Andrzej Sajkowski :* Final — did not finish (→ no ranking)Men's Triple Jump
*Zdzislaw Hoffman :* Qualification — 15.35 m (→ did not advance)Men's Javelin Throw
*Dariusz Adamus :* Qualification — 76.82 m (→ did not advance, 15th place)Men's Decathlon
*Dariusz Ludwig :* Final — 7978 points (→ 6th place)*
Janusz Szczerkowski :* Final — 7822 points (→ 10th place)
Women's Pentathlon
*Małgorzata Guzowska — 4326 points (→ 12th place)
*# 100 metres — 14.16s
*# Shot Put — 13.63m
*# High Jump — 1.80m
*# Long Jump — 6.21m
*# 800 metres — 2:29.30
=Boxing=Men's Light Flyweight (– 48 kg)
*Henryk Pielesiak
*# First Round — Lost toLi Byong-Uk (North Korea) on points (2-3)
Men's Flyweight (– 51 kg)
*Henryk Średnicki
*# First Round — Bye
*# Second Round — DefeatedWebby Mwango (Zambia) on points (5-0)
*# Quarter Finals — Lost toViktor Miroshnichenko (Soviet Union) on points (0-5)
Men's Bantamweight (– 54 kg)
*Ryszard Czerwinski
*# First Round — Bye
*# Second Round — DefeatedFirmin Abissi (Benin) on knock-out in first round
*# Third Round — Lost toDumitru Cipere (Romania) on points (0-5)
Men's Featherweight (– 57 kg)
*Krzysztof Kosedowski → Bronze Medal
*# First Round — Bye
*# Second Round — DefeatedGu Young-Jo (North Korea) on points (5-0)
*# Third Round — DefeatedDejan Marović (Yugoslavia) on points (4-1)
*# Quarter Finals — DefeatedSidnei Dalrovere (Brazil) on points (5-0)
*# Semi Finals — Lost toAdolfo Horta (Cuba) retired
Men's Lightweight (– 60 kg)
*Kazimierz Adach → Bronze Medal
*# First Round — DefeatedBounphisith Songkhamphou (Laos) after referee stopped contest in second round
*# Second Round — DefeatedOmari Golaya (Tanzania) on points (5-0)
*# Quarter Finals — DefeatedFlorian Livădaru (Romania) after referee stopped contest in third round
*# Semi Finals — Lost toAngel Herrera (Cuba) on points (0-5)
Men's Light-Welterweight (– 63.5 kg)
*Bogdan Gajda
*# First Round — Lost toShadrach Odhiambo (Sweden) on points (1-4)
Men's Light Heavyweight (– 81 kg)
*Paweł Skrzecz → Silver Medal
*# First Round — DefeatedMohamed Bouchiche (Algeria) after walk-over
*# Quarter Finals — DefeatedGeorgică Donici (Romania) on points (4-1)
*# Semi Finals — Defeated Ricardo Rojas (Cuba) on points (3-2)
*# Final — Lost toSlobodan Kačar (Yugoslavia) on points (1-4)
Men's Heavyweight (+ 81 kg)
*Grzegorz Skrzecz
*# First Round — DefeatedWilliam Isangura (Tanzania) after referee stopped contest in first round
*# Quarter Finals — Lost toTeófilo Stevenson (Cuba) after knock-out in third round
=Diving=Men's Springboard
*Roman Godziński :* Preliminary Round — 462.48 points (→ 19th place, did not advance)
=Handball=Men's Team Competition
*Preliminary Round (Group A):* Drew with Hungary (20-20):* Defeated Cuba (34-19):* Defeated Denmark (26-12):* Lost to East Germany (21-22):* Lost to Spain (22-24)
*Classification Match:* 7th/8th place: Defeated Switzerland (23-22) → 7th place
Team Roster:*Andrzej Kacki :*Zbigniew Gawlik :*Piotr Czaczka :*Marek Panas :*Jerzy Klempel :*Janusz Brzozowski :*Zbigniew Tłuczyński :*Grzegorz Kosma :*Daniel Waszkiewcz :*Ryszard Jedliński :*Henryk Rozmiarek :*Alfred Kaluzinski :*Jerzy Garpiel :*Mieczysław Wojczak
=Hockey=Men's Team Competition
*Preliminary Round:* Poland — Cuba 7-1 (3-0):* Poland — India 2-2 (0-1):* Poland — Soviet Union 1-5 (0-2):* Poland — Spain 0-6 (0-5):* Poland — Tanzania 9-1 (3-1)
*Bronze Medal Match:* Poland — Soviet Union 1-2 (0-2) → 4th place
Team Roster::*Zygfryd Józefiak :*Andrzej Mikina :*Krystian Bak :*Włodzimierz Stanisławski :*Leszek Hensler :*Jan Sitek :*Jerzy Wybieralski :*Leszek Tórz :*Zbigniew Rachwalski :*Henryk Horwat :*Andrzej Mysliwiec :*Leszek Andrzejczak :*Jan Mielniczak :*Mariusz Kubiak :*Adam Dolatowski :*Krzysztof Glodowski Women's Team Competition
*Preliminary Round Robin:* Poland — Zimbabwe 0-4 (0-2):* Poland — India 0-4 (0-2):* Poland — Austria 0-3 (0-2):* Poland — Soviet Union 0-6 (0-3):* Poland — Czechoslovakia 0-1 (0-0) → 6th place
Team Roster::*Małgorzata Gajewska :*Bogumila Pajor :*Jolanta Sekulak :*Jolanta Bledowska :*Lucyna Matuszna :*Danuta Stanislawska :*Wiesława Ryłko :*Lidia Zgajewska :*Maria Kornek :*Małgorzata Lipska :*Halina Koldras :*Lucyna Siejka :*Dorota Bielska :*Dorota Zaleczna :*Michalina Plekaniec :*Jadwiga Koldras Men's Individual Competition:
*Janusz Pyciak-Peciak — 5268 pts, 6th place
*Jan Olesinski — 5219 pts, 11th place
*Marek Bajan — 5147 pts, 18th place
Men's Team Competition:
*Pyciak-Peciak, Olesinski, and Bajan — 15634 pts, 4th place
=Swimming=Men's 400 m Individual Medley
*Leszek Gorski :* Final — 4.28,89 (→ 7th place)
Women's 200 m Butterfly
*Dorota Brzozowska :* Final — 2.14,12 (→ 5th place)Women's 400 m Individual Medley
*Agnieszka Czopek :* Heats — 4:49.04:* Final — 4:48.17 (→ Bronze Medal)*
Magdalena Białas :* Heats — 4:51.59:* Final — 4:53.30 (→ 8th place)Men's Team Competition
*Preliminary Round (Group B):* Defeated Yugoslavia (3-1):* Defeated Romania (3-1):* Defeated Libya (3-0):* Lost to Brazil (2-3)
*Semi Finals:* Lost to Bulgaria (0-3)
*Bronze Medal Match:* Lost to Romania (1-3) → 4th place
Team Roster:*Robert Malinowski :*Maciej Jarosz :*Wiesław Czaja :*Lech Lasko :*Tomasz Wójtowiz :*Wiesław Gawłowski :*Wojciech Drzyzga :*Bogusław Kanicki :*Ryszard Bosek :*Włodzimierz Nalazek :*Leszek Molenda :*Władysław Kustra
Wikimedia Foundation. 2010.